Domáce low toxic čistiace prostriedky

Ak sa rozhodnete žiť low toxic, pravdepodobne z nejakého dôvodu. Buď ste možno tehotná, alebo máte maličké detičky alebo napr. snažíte sa vyriešiť nejaké vraciace sa zdravotné problémy. Každopádne je to fajn voľba vyhýbať sa cielene rôznym chemickým zložkám, ktoré na nás číhajú všade a my ich dýchame, natierame na kožu atď. 

Mne sa otvárali oči postupne a stále sa snažím viac a viac, aby to čo robíme doma bolo low toxic a zároveň žiť viac ekologicky. Snažím sa postupne, to znamená nie, naraz som neprevrátila domácnosť hore nohami :). Postupne zavádzam malé, ale účinné zmeny, aby sme mali doma menej chemicky čisto, ale viac prírodne čisto :).

Ak Vás to zaujalo, pozývam Vás sem do tejto sekcie sveta esenciálnych olejov, v ktorej bude písať práve napr. o low toxic(LT) čistení domácnosti. V prvom rade by som rada spomenula ocot, o ktorom som len vždy čítala, že sa využíva na upratovanie, na LT upratovanie, ale nevedela ako... Umyla som s ním niečo a veľmi mi robil problém octový zápach.

Ten šak vyprchá, ale ak chcete mať ten octový zápach nižší, siahnte po bielom octe. Má výhodu okrem menšieho octového zápachu aj v tom, že nie je takej "žltej" farby a tak Vám nemôže zafarbiť nejaký napr. nábytok.  Okrem toho ocot skombinujete s esenciálnym olejom a tak získavate veľmi príjemnú vôňu.

Prečo by ste mali ocot zaradiť do domácnosti ako hlavný čistič?

1. Je to bojovník voči vodnému kameňu

2. Má dezinfekčné účinky

3. Je odmasťovač

4. Má protiplesňový účinok

5. Je to skvelý čistič v kombinácii so sódou bikarbónou.

Ak Vás zaujímajú videonávody ako na čistiace prostriedky do omácnosti, nahliadnite na môj instragramový profil TU.

Pár mojich obúbených receptov, ktoré používam. 

Čistič na kuchyňu univerzálny vytvorím takto: ½ diel voda, ½ diel ocot (biely), 10kv esenc. oleja.

Umývanie podlahy: voda, kvapka On Guard koncentrátu, 5-10 kvapiek esenciálneho oleja.

Domáca jar: ⅔ kastílske mydlo, ⅓ prevarená voda, On guard cistic koncentrat (kvapnem), potrasiem.